+38 (044) 500-40-30
+38 (050) 915-40-30

TEK-EUROVEKTRANS

Your successful logistics solutions!

Вагони-зерновози – різні підходи у вирішенні проблеми

вагони-зерновозиЦього року ринок знову штормило від браку вагонів-зерновозів. На те, що "Укрзалізниця" не дає вагони, скаржилися навіть представники транснаціональних трейдерів. Однак, терпляче "чекати погоди" з залізниці готові не всі. Деякі учасники ринку навчилися виходити зі складних ситуацій. "Рецепт" у кожної компанії свій.

Чи не підмажеш – не поїдеш

Вагонна "криза" різко вразила Україну на початку жовтня. За інформацією джерел, з 16 жовтня трейдери тиждень не могли отримати 700 піввагонів для того, щоб відвезти зерно в порт. І, як натякають учасники ринку, справа була не у відсутності самих вагонів, а в людському факторі.

"У нас порту стояв корабель, але вагонів, щоб його завантажити, "Укрзалізниця" не давала. Довелося йти і "вирішувати" ці питання. Хто не знає і не "вирішує", той залишається без вагонів. А у нас вагони є", – зізнався представник однієї з українських елеваторних компаній.

На "Укрзалізниці" світ клином не зійшовся

Проблеми з вагонами-зерновозами в Україні з'являються не перший рік. Тому компанії, які довго і стабільно працюють на цьому ринку, навчилися себе підстраховувати від таких форс-мажорів.
Директор Артемівського філіалу "НІБУЛОН" Денис Рябінін каже, що з відсутністю вагонів особливо гостро на елеваторі зіткнулися два роки тому. Тоді вагони чекали тижнями. В цей час елеватор простоював, оскільки ємності були заповнені, а відвантаження не було. З тих пір вагони намагаються орендувати.

Вагони на Артемівському філії

"У компанії є свій відділ логістики, і ми орендуємо або вагони, або транспортну компанію. Як правило, у транспортних компаній не виникає таких проблем з зерновозами, як у "Укрзалізниці". На сьогоднішній день ми, начебто, йдемо в Європу, але пережитки деяких негативних моментів у нас залишилися", – пояснив керівник елеватора.
За його словами, в цьому році до початку відвантаження кукурудзи в порти УЗ з подачею вагонів справлялася нормально.

"Вагони ставили чудово, відбою від них не було. А в момент, коли пішла кукурудза, почалися, як зазвичай, перебої. Працювали з орендованими вагонами..." – розповів Денис Рябінін.

Працюють з іншими транспортними компаніями і в UkrLandFarming.
"Сьогодні ми співпрацюємо з декількома компаніями, які надають нам послуги з експедирування. Ми користуємося вагонами як "Укрзалізниці", так і інших компаній, у яких є свої вагони. Возимо зерно навіть білоруськими зерновозами", – повідомив директор департаменту зернозберігання, переробки та комбікормового виробництва Володимир Сущенко.

вагон-зерновоз (хопер)

Вагончик рушить, зерно залишиться

Елеватор "Сварог Буковина" перебуває в Чернівецькій області в Сокирянському районі. У підприємства проблеми не тільки з дефіцитом вагонів, але і з відсутністю свого маневрового тепловоза.

"З подачею вагонів проблем дуже багато. Їх не вистачає по нашій станції. Якби була безперебійна подача, ми могли б відвантажувати по 15-19 вагонів на добу. Нам ставлять 5 вагонів, ми їх завантажуємо і чекаємо, щоб маневровий тепловоз забрав їх і перетягнув. Або вагонів чекаємо. Свого маневрового у нас немає. Тому ми повністю залежимо від "Укрзалізниці", – ділиться заступник комерційного директора, начальник інженерно-технічного відділу компанії Петро Іванович Нерубайський.
За його словами, у компанії були плани купити свій маневровий. Але на то кількість вагонів, яке даємо їм станція, це не має сенсу.
"Залізниця не може нам дати, то, що ми хочемо", – каже керівник, – "На щастя, це не особливо впливає на роботу елеватора. Тут не було ситуацій, коли через проблеми з відвантаженням, зерно не було куди складати. Та й вивезти його, врешті-решт, завжди вдавалося".

Зерновози? Не проблема!

Жмеринський елеватор компанії "Агросіті Інвест" був один з двох підприємств, де на питання по хоперах, нам твердо повідомили, що проблем не було.
"Все нормально, все за заявками виконувалося", – відповів директор Жмеринського елеватора Ігор Рябоконь.

Цікаво, що друге зерносховище, де не відчувають дефіциту вагонів, теж знаходиться у Вінницькій області – це "Агроград В".
"У нас із залізницею немає проблем. Вони сусіди. Ми допомагаємо один одному. До того ж нам потрібно невелика кількість вагонів. Проблеми є у тих, кому потрібні склади", – сказав директор "Агроград В" Анатолій Павліченко.

"У цьому році в порівнянні з позаминулим з вагонами стало набагато простіше. Змінилися деякі люди на залізниці, є підхід в цьому питанні, ну і врожайність по деяких культурах менше", – додав керівник відділу зовнішньоекономічної діяльності ВАТ "Торговий дім "Насіння" Юрій Кравчук. За його словами, компанія співпрацює з Жмеринським відділенням залізниці. Крім того, елеватор кооперується і з Вінницьким жиркомбінат.

"Вони забирають під експорт на шрот, а ми на зернові. Наш шлях дозволяє одноразово подати 7 вагонів, а за добу 14. Можливо, в цьому є наш плюс. Легше нам дати 14 вагонів, ніж забезпечити складом більші підприємства".
Інна Вороб’йова, Elevatorist.com